Rozmowy o gospodarce

Awatar użytkownika
Friedrich von Baden
Generalleutnant
Generalleutnant
Posty: 2606
Rejestracja: 25 wrz 2022, 20:19
Lokalizacja: Karlsruhe

Odznaczenia Pruskie

Odznaczenia Bawarskie

Odznaczenia Saskie

Odznaczenia Badeńskie

Rozmowy o gospodarce

Post autor: Friedrich von Baden »

Watek ten ma być poświęcony rozmowom i rozważaniom na temat gospodarki, oraz na tematy powiązane z nią. Pierwszym tematem, który chciałbym poruszyć jest kwestia gospodarki Cesarstwa Niemieckiego i cen w naszym państwie.

Jak wszyscy wiemy niektóre rzeczy, konkretnie budynki mają w naszym państwie ustalone swoje ceny. W ustawie o gospodarce napisane jest, że zatrudnienie pracownika kosztuje 250 DM. Powszechną praktyką w naszym państwie jest to, że Kraje Rzeszy uchwalają podatki. Z reguły, wysokość takiego podatku pogłównego to 20 DM, czyli jak władze krajów piszą "10% minimalnego wynagrodzenia". To by oznaczało, że zwykły przeciętny mieszkaniec Badenii, czy Bawarii, zarabia pracując w fabryce; 200 DM.
Nie wiem jaki model rodziny panuje w Ces. Niemieckim, czy 2+1, czy 2+2 czy też może 2+3 i więcej. Przyjmując jednak, że domostwo to 4 osoby (dwie dorosłe, dwójka dzieci) to daje dochód jednego domostwa niemieckiego na poziomie około 400 DM. Około, bo nie wiem czy praca dzieci jest dozwolona, czy też nie. Jesli tak, no to i tak nie mogą one zarabiać tyle co dorośli, także powiedzmy, że to by dało dodatkowe dochody domostwa na poziomie ok. 50 DM, do max 100 DM. Czyli jeden dom generuje dla siebie około 450 DM.
Za te pieniądze ludzie powinni móc sobie kupić jedzenie, opał na zimę (drewno lub węgiel).
Celem moich rozważań oraz powyższego tekstu jest postawienie pytania.
Ile w naszym państwie kosztuje 1 tona węgla, 1 tona drewna, 1 tona zboża? Ile kosztuje bochenek chleba, kilogram szybki, masła?

Znalezienie odpowiedzi na te pytania znacząco pomogą nam, oraz naszej gospodarce. Znając podstawowe rzeczy będzie można oszacowywać wartość i ceny innych. Ustalając, bądź szacując ceny różnych produktów będzie można prowadzić handel.
Po ustaleniu cen rzeczy i produktów w względem forumowej marki, będziemy musieli ustalić wartość forumowej marki względem Marki Niemieckiej z MBP. W końcu to MBP służy za platformę wymiany, handlu i transakcji, płatności.

Bardzo proszę aby każdy z obywateli włączył się w tą dyskusję. @August von Hohenzollern @Zygmunt Szuman @Michael Boym @Karl von Wettin @Karol Józef Wittelsbach @Fryderyk Wilhelm @Marie von Sachsen-Altenburg @Sebastian Schulz
Friedrich III., Großherzog von Baden, Herzog von Zähringen

Obrazek
Awatar użytkownika
August von Hohenzollern
Feldmarschall
Feldmarschall
Posty: 2337
Rejestracja: 24 wrz 2022, 20:20

Odznaczenia Pruskie

Odznaczenia Bawarskie

Odznaczenia Saskie

Odznaczenia Wirtemberskie

Odznaczenia Badeńskie

Re: Rozmowy o gospodarce

Post autor: August von Hohenzollern »

Szanowni Państwo
Wiem że Cesarz powinien się znać na wszystkim, ale ja się nie znam na gospodarce.
Pozwolę sobie wpis Księcia Badeni parę razy przeczytać i wypowiem się potem, ale nikomu nie zabraniam zabierać glosu
JCM August von Hohenzollern
z łaski Bożej cesarz niemiecki, król Prus, etc... etc...
Awatar użytkownika
Karol Józef Wittelsbach
Generalmajor
Generalmajor
Posty: 789
Rejestracja: 26 wrz 2022, 19:30
Lokalizacja: Monachium

Odznaczenia Bawarskie

Re: Rozmowy o gospodarce

Post autor: Karol Józef Wittelsbach »

Myślę, że postawione tutaj pytania, a także rozpoczęte rozważania na temat pieniądza, sytemu gospodarczego, waluty, oraz MBP i cen towarów, są ważne i potrzebne.
Od dawna zastanawiałem się, a co gdyby porzucić "gospodarkę forumową", gdzie mamy naszą walutę i grube miliony albo nawet już miliardy na rachunkach bankowych skarbów państw, lub rachunkach prywatnych, osobistych, na rzecz gospodarki/systemu gospodarczego opartego o forum, o MBP. Dzięki istnieniu Stempla oraz naszej obecności na tej platformie możemy uczestniczyć w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach zintegrowanych z systemem. Istnieje MBP, tam pieniądze pochodzą z naszej aktywności. aktywność rozumianą jako pisanie postów, można porównać do realnej pracy. Jeśli ktoś pracuje = u nas pisze posty, to otrzymuje wypłatę pieniądze. Ale Państwo też na tym zyskuje. Jeśli byśmy solidarnie postanowili, że od teraz nasza gospodarka a tym samym życie, system walutowy, handel itd. będzie opierał się o MBP, to wtedy byłoby więcej sensu w ustalaniu cen, wypłat, pensji, wartości dóbr materialnych itd. Sądzę, że jest to warte przemyślenia i przedyskutowania. Mam nadzieję, że znajdą się chętni na rozmowę. :)
Karol Józef
z łaski Bożej król Bawarii,
hrabia palatyn Renu,
książę Bawarii, Frankonii i w Szwabii


Obrazek
Awatar użytkownika
Friedrich von Baden
Generalleutnant
Generalleutnant
Posty: 2606
Rejestracja: 25 wrz 2022, 20:19
Lokalizacja: Karlsruhe

Odznaczenia Pruskie

Odznaczenia Bawarskie

Odznaczenia Saskie

Odznaczenia Badeńskie

Re: Rozmowy o gospodarce

Post autor: Friedrich von Baden »

Leoci stworzyli przy okazji LISM, też program do obliczania PKB państw Pollinu:

Obrazek
Oto ostatnie 30 dni, na wykresie są państwa naszego kontynentu.
Oto link aby każdy mógł sobie sprawdzać PKB: https://ism.leocja.org/pkb.php
Friedrich III., Großherzog von Baden, Herzog von Zähringen

Obrazek
Awatar użytkownika
Karl von Wettin
Feldmarschall
Feldmarschall
Posty: 883
Rejestracja: 27 wrz 2022, 19:54
Lokalizacja: Drezno

Odznaczenia Pruskie

Odznaczenia Bawarskie

Odznaczenia Saskie

Re: Rozmowy o gospodarce

Post autor: Karl von Wettin »

Jak rozumiem pojawiła się propozycja aby system gospodarczy oprzeć o wypłaty za aktywność w mbp. Moja pierwsza myśl jest taka że nie wiem czy chcemy aby na forum pojawiły się masowe krótkie posty po to by zarobić.
Druga sprawa to że ceny ewentualnych dóbr musiałyby być dość niskie bo jak sądzę stawki są niskie (Ja obecnie mam 425 marek a Skarb 2600)
Karl II,
v G.G. König von Sachsen
Fürst von Waldenburg
Markgraf von Oberlausitz,
Awatar użytkownika
Michael Boym
Posty: 127
Rejestracja: 28 maja 2023, 21:02
Lokalizacja: Berlin
Discord: michaelboym
wyksztalcenie: matura

Odznaczenia Bawarskie

Re: Rozmowy o gospodarce

Post autor: Michael Boym »

Karl von Wettin pisze: 24 wrz 2023, 16:35 Jak rozumiem pojawiła się propozycja aby system gospodarczy oprzeć o wypłaty za aktywność w mbp. Moja pierwsza myśl jest taka że nie wiem czy chcemy aby na forum pojawiły się masowe krótkie posty po to by zarobić.
Druga sprawa to że ceny ewentualnych dóbr musiałyby być dość niskie bo jak sądzę stawki są niskie (Ja obecnie mam 425 marek a Skarb 2600)
Prawdą jest to co mówi JKM Karl von Wettin.
Choć jeśli chodzi o budżet i ceny, to to zależy od państwa. My mamy tylko 2600 DM w MBP, ale RON, czy inne państwa mają po kilkadziesiąt tysięcy swej waluty. To kwestia aktywności, ale także wydarzeń takich jak Rajdy samochodowe albo inne eventy.
Awatar użytkownika
Friedrich von Baden
Generalleutnant
Generalleutnant
Posty: 2606
Rejestracja: 25 wrz 2022, 20:19
Lokalizacja: Karlsruhe

Odznaczenia Pruskie

Odznaczenia Bawarskie

Odznaczenia Saskie

Odznaczenia Badeńskie

Re: Rozmowy o gospodarce

Post autor: Friedrich von Baden »

O widzę, że jednak się tutaj nieco ożywiło w wątku.
Co do tego co napisał król Saksonii, to fakt stawki musiałyby być niskie. Lecz w innych krajach gdzie dyskutuje sie o gospodarce opartej o MBP, też wartość towarów jest niska, też np. 1 tona węgla kosztuje 5-10-15 jednostek danej waluty.
Czytałem na forum Leocji, że tam gwardziści zarabiają za aktywność. Nie znam teraz dokładnych stawek, ale jest to coś chyba pomiędzy 20 a 120, może 200 ♇. To ile dany gwardzista zarobi w danym miesiącu za służbę w GPL, zależy od jego aktywności. Jednak to nie znaczy, że napisze 10 krótkich, jednozdaniowych postów, i zarobi maksymalną stawkę. Pod uwagę brana jest bowiem jakość tych postów.
Więc jeśli byśmy chcieli płacić pensje państwowe, żołd, itd. to pewnie też musielibyśmy przy rozliczaniu obywateli brać pod uwagę nie tylko ilość ale także jakość postów.
Myślę, że na pewno jednym z plusów, argumentów za zmianą systemu gospodarczego, byłaby motywacja do dalszej aktywności, do pisania, postowania, aby zarobić.
Friedrich III., Großherzog von Baden, Herzog von Zähringen

Obrazek
Awatar użytkownika
August von Hohenzollern
Feldmarschall
Feldmarschall
Posty: 2337
Rejestracja: 24 wrz 2022, 20:20

Odznaczenia Pruskie

Odznaczenia Bawarskie

Odznaczenia Saskie

Odznaczenia Wirtemberskie

Odznaczenia Badeńskie

Re: Rozmowy o gospodarce

Post autor: August von Hohenzollern »

Przypominam wszystkim, że właśnie z powodu krótkich postów,pierwszy raz nie zostaliśmy przyjęci do banku
JCM August von Hohenzollern
z łaski Bożej cesarz niemiecki, król Prus, etc... etc...
Awatar użytkownika
Friedrich von Baden
Generalleutnant
Generalleutnant
Posty: 2606
Rejestracja: 25 wrz 2022, 20:19
Lokalizacja: Karlsruhe

Odznaczenia Pruskie

Odznaczenia Bawarskie

Odznaczenia Saskie

Odznaczenia Badeńskie

Re: Rozmowy o gospodarce

Post autor: Friedrich von Baden »

August von Hohenzollern pisze: 24 wrz 2023, 20:43 Przypominam wszystkim, że właśnie z powodu krótkich postów,pierwszy raz nie zostaliśmy przyjęci do banku
To musimy starać się, aby nasze posty nie były krótkie, jednozdaniowe, niewiele wnoszące do rozmowy.
Inne kraje dają radę. Edelweiss ma kilka osób więcej niż my, ale dają radę i będą mieli gospodarkę związaną z forum i MBP. Poza tym jesli weźmiemy i będziemy handlować z innymi to zarobimy i nasz budżet będzie większy. Już teraz za pierwszy handel z Rusowią zarobimy 4 000 RUR. Przy dobrej aktywności Jesteśmy w stanie co miesiac zarabiać z 1000 DM w MBP. Do tego dobre umowy handlowe i spokojnie starczy nam na wypłaty pensji i żołdu oraz kupno różnych towarów.

Wczoraj zarobiliśmy 60 DM jako państwo. Gdyby jeszcze Cesarz otworzył swój rachunek w MBP, oraz Księżna Marie i inne osoby, to byśmy generowali znacznie więcej pieniędzy na rachunek Ces. Niemieckiego.
Friedrich III., Großherzog von Baden, Herzog von Zähringen

Obrazek
Awatar użytkownika
Marie von Sachsen-Altenburg
Posty: 35
Rejestracja: 29 wrz 2022, 20:37
Lokalizacja: Altenburg

Odznaczenia Bawarskie

Re: Rozmowy o gospodarce

Post autor: Marie von Sachsen-Altenburg »

Dobrze Wasza Wielkoksiążęca Mość, założę konto bankowe w MBP. :)
Marie von Sachsen-Altenburg
Großherzogin von Sachsen-Weimar-Eisenach
Herzogin von Sachsen-Altenburg, Sachsen-Coburg und Gotha, Sachsen-Meiningen

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka”